Arnavut Ciğeri Tarifi Evde Nasıl Yapılır?

Arnavut ciğeri tarifi

Eğer ciğerleriniz çok ise arnavut ciğeri tarifi böyle deneyin, çünkü içindeki yanmış unları almazsanız diğer atacağınız unlu arnavut ciğeri sert olmuyor, yumuşuyor ve içi pişmiyor. Bu benden size bir dipnot.

Arnavut ciğeri malzemeleri

  • 500 gr Kuzu Ciğeri
  • 1 tane kuru Soğan
  • 1 su bardağı Un
  • 1 çorba kaşığı Toz Kırmızıbiber
  • Kızartmak için Sıvı yağ

Evde Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

NOT: evde yapabileceğiniz gibi anlatılmıştır. ünal usta ‘nın lezzetli meşhur arnavut ciğeri ‘nin yapılışıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

Kuşbaşı halinde doğranmış olan kuzu ciğerlerini yıkayıp kanlarını bol suda akıttıktan sonra süzelim. Sonra bir kenarda una kırmızıbiber ilave ettikten sonra ciğerleri azar azar bu karışıma bulayalım. Ciğerlerin üzerindeki fazla unları silkelim. Bu arada tavaya bol miktarda yağ koyup kızdırın. Kızgın yağda olması gerekiyor unutmayın. Ciğerleri yağ çektirmeden kızartın.

İlk ciğerler kızardıktan sonra kızgın tavanın içinde yanmış un birikintisi kalacaktır. onun için diğer unlanmış ciğerleri tavaya atmadan önce bu yanmış unları içinden alalım, ya da biraz zahmetli ama ben bir süzgeç yardımıyla bu kızgın yağı süzüyor ve unları içinden böyle alıyorum. Sonra tekrar tavaya bu yağı koyun ve diğer unlanmış ciğerleri kızgın yağda kızartın.

Sonra bir baş kuru soğanı ortadan ikiye bölerek piyaslık doğrar şekilde doğrayın; tuz ve su yardımıyla hafif soğanları elinizle yoğurun. ve soğanları yıkayın. Bu işlem soğanların acılığının gitmesi içindir. yıkanan ve süzülen soğanları unla kızartılmış cierlerin içerine serpiştirin. Arnavut ciğeri bu kadar. yanında güzel bir pilav ve patates kızartmasıyla harika gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir