Dil Söğüş nasıl yapılır, Söğüş Dil tarifi

Dil söğüş nasıl yapılır

Sığır dilleri, diller içinde en lezzetlisidir. 1. 5 – 3 kg. ağırlığında ve büyüktürler. Taze olarak veya tuzlanmış satılırlar. Tuzlanmış dillerin tadı daha iyidir.

Dil söğüş kullanılacak malzemeler

  • 1 adet tuzlanmış sığır dili, yaklaşık 2 kg
  • 1 soğan, kalın doğranmış
  • 2 havuç kalın dilimlenmiş
  • 1 defne yaprağı
  • 6 tane biber, çekilmemiş

Dil söğüş tarifi

Dili büyük bir kaba koyup, üstünü soğuk suyla kaplayıp 12 saat geceden suda bırakın. dil söğüş

Dili süzüp, tartın. 500 g. başına 30 dak. pişirme süresi olacak şekilde pişirme süresini hesaplayın. Dili büyük bir tencereye koyup, üzerine örtecek kadar soğuk su ilave edin. Bir taşım kaynatın. Ateşi kısıp 5 dak. haşlayın. Suyunu süzün.

Dili tekrar tencereye koyun yeniden soğuk su koyup soğanı havucu, defne yaprağını ve tane karabiberleri katın. Bir taşım kaynatın. Ağır ateşte hesapladığınız süre kadar pişirin. (Aşçının önerisine bakın. )

Dili dikkatlice büyük bir kaba aktarıp soğumaya bırakın. 5 Soğumuş dili bir tahtanın üstüne koyup, yukardan başlayarak derisini keskin bir bıçakla yüzün. Kemiklerini ve kıkırdaklarını ayırın. dil söğüş

Dili ters yüzüne çevirip, kıvırıp bir yuvarlak haline getirin. Sonra o şekilde 18 cm. `lik bir kek kalıbının içine yerleştirin.

Pişme suyundan kek kalıbının kenarlarına gelecek şekilde dilin üstüne dökün.

Dilin üstüne kalıbın içine sığacak şekilde dil yerinde dursun diye bir tabak koyun. 3 kg. dan az olmamak üzere bir ağırlığı tabağın üstüne koyı kalıbı geceden buzdolabına kaldırın.

Dilin kenarlarından bir bıçak gezdirerek kalıptan ayrılmasını sağlayın. Sonra kalıbın altını sıcak suda birkaç saniye tutun. Kalıbın üstüne servis tabağını ters çevirip dil tabağa alın.

Soğuk dili yatay ince dilimler halinde kesin.

DİKKAT: Uzun pişirme süresinde dil çok hafif ateşte pişirilmelidir. Harlı ateşte pişen et sert olur.

AŞÇININ ÖNERİSİ: Dili yumuşak olana dak pişirmek çok önemlidir. Bunu anlamak için en güvenilir yöntem dilin kökündeki kemiklerin kolayca çıkabilmesidir. Eski zamanlarda etin bir kamışla doğranacak kadar yumuşak olması gerektiği söylenirdi. Dilin istenilen biçimi kazanabilmesi için büyük ya da küçük bir kalıba konmaması gerekir. Dilin büyüklüğüne uygun bir kalıp ve iyi bastırılmış bir dil şık bir görünüm için dikkat edilmesi gereken vazgeçilmez İki öğedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir